برای مشاوره رایگان تماس بگیرید ۰۹۱۳۸۱۱۹۵۹۸
استعلام قیمت

راه های تحقیق در مورد کلمات کلیدی

کلمات کلیدی، سنگ بنای اصلی محتوای سایت

در ابتدای این مقاله باید اشاره کنیم که بدون کلمات کلیدی، سئو سایت راه به جایی نخواهد برد. کلمات کلیدی بی شک کلیدی ترین و مهم ترین عنصر در محتوای سایت شما خواهد بود. موفقیت یک سایت ارتباط مستقیمی با نحوه ی به کارگیری کلمات کلیدی در متن ها دارد. کلمات کلیدی نقشی مهم در بالا بردن ترافیک سایت، افزایش فروش آنلاین، و لینک بیلدینگ ها دارد. مسلما می توان هر عبارتی را به عنوان یک کلمه کلیدی در ذهن تان داشته باشید ولی مطمئن باشید که برای رسیدن به رتبه های بالای گوگل باید برای کلمات کلیدی استراتژیک را انتخاب نمایید. با علم به اینکه انواع کلمات کلیدی برای انتخاب شده وجود دارند، شما باید با تحقیق در مورد کلمات کلیدی متوجه بشوید که کاربران کدام کلمه ها را بیشتر جستجو می کنند و هدف ایشان از جستجوی این کلمات چیست. با آگاهی از این مطالب می توانید یک استراتژی درست برای انتخاب کلمات کلیدی را در پیش بگیرید.


ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

برای تحقیق در مرود کلمات کلیدی و سپس انتخاب کلمات کلیدی کارآ و استراتژیک نیاز به یکسری ابزار ها دارید. ما در این قسمت می خواهیم شما را با نام این ابزار ها آشنا کنیم و در مقالعه ای دیگر به صورت مفصل به نحوه ی استفاده از این ابزار ها بپردازیم. ابزار های بسیار مناسب برای تحقیق کلملات کلیدی عبارتند از: Keyword Planner، Google Trends، Microsoft Bing Ads Intelligence. البته ابزار های دیگری (مانند kwfinder ،Moz Keyword Explorer یا Wordtracker) نیز وجود دارند که میزان ترند شدن کلمات کلیدی را در اختیاز تان قرار می دهند، ولیکن این ابزار ها رایگان نیستند. ما به شما پیشنهاد می کنیم تا برای شروع کار با ابزار کیورد پلنر کار خود را آغاز کنید. Google Keyword Planner نه تنها میزان جستجوی کلمات کلیدی پیشنهادی را تخمین می‌زند، بلکه هزینه راه ‌اندازی کمپین‌ های پولی (کمپین‌های مرتبط تبلیغات گوگل) را نیز برای این عبارات محاسبه می‌کند.

چگونگی سنجش یک کلمه کلیدی

یک کلمه کلیدی بخصوص برای سایت شما چه میزان دارای اهمیت است؟ مثلا چنانچه یک فروشگاه اینترنتی گل دارید. آیا خریداران شما با جستجوی عباراتی مثل "گل رز قرمز" و یا "گل آپارتمانی" به سایت شما و صفحه محصول موجود در سایت تان رسیده اند؟ شناخت این کلمات تضمین کننده ی حیات سایت شما در دنیای وب است. کلمات کلیدی که کاربران جستجو می‌کنند، معمولاً در دسترس وب مستر ها قرار دارند و ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند. با این حال، این ابزارها نمی‌توانند به ما نشان دهند که ترافیکی از این جستجوی کاربران به سایت شما سرازیر می‌شود، چقدر ارزش دارد. برای درک ارزش کلمات کلیدی، ابتدا باید درک درستی از سایت خودتان داشته باشید، فرضیاتی را در نظر بگیرید، آن فرضیات را آزمایش کنید و کار را دوباره تکرار نمایید. فرضیات ذهنی خود را تا حد ممکن آزمایش کنید تا به حقیقت نزدیک گردد.

فرآیند ارزشیابی یک کلمه کلیدی

الف) ایجاد سؤال مناسب در ذهن تان
از خودتان یکسری سؤال بپرسید. مثلا: آیا کلمه کلیدی مورد نظر، مرتبط با محتوای شما است؟ آیا افراد با جستجوی این کلمه، آن کالا یا خدمات که می‌خواهند را در سایت تان پیدا خواهند نمود؟ آیا از آنچه پیدا می ‌کنند، رضایت خواهند داشت؟ اگر جواب تمامی این پرسش‌ها مثبت بود، می‌توانید به مرحله بعدی بروید.
ب) سرچ کردن کلمه کلیدی مورد نظر تان در گوگل
کلمه کلیدی مورد نظر تان را در گوگل جستجو کنید و ببینید که گوگل در نتایج کسب‌و‌کارهای مشابه شما را نشان می‌دهد یا خیر؟ اینکه کدام سایت ها از کلمات کلیدی موردنظر شما سود می‌برند، به شما کمک می‌کند دید بهتری به این بازار رقابتی داشته باشید. همچنین، متوجه خواهید شد که برای رسیدن به اهداف تان چه مسیری را باید طی کنید. آیا به تبلیغات بالا و سمت راست در صفحات نتایج جستجو دقت کرده‌اید؟ بسیاری از این تبلیغات از کلمات کلیدی ارزشمند استفاده می‌کنند. کاری که باید انجام بدهید این است که در تبلیغات خود در صفحۀ نتایج جستجو باید به سراغ کلماتی بروید که بیشترین احتمال جذب مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری را دارند.


پ) استفاده از گوگل ادز
یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید کدام کلمات برای کسب و کار شما ارزشمند است و در بهتر شدن فروش تان موثر است، استفاده از تبلیغات گوگل است؛ اما باید به یک نکته توجه داشته باشید؛ از آنجایی که راه‌اندازی کمپین گوگل ادز برای شما هزینه دارد، باید یک کمپین بهینه با مدیریت صحیح داشته باشید تا با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم فروش تان بهتر شود و هم بفهمید که روی کدام کلمات فروش بیشتری داشته‌اید.
برای مثال، فرض کنید که شما سایتی در زمینه فروش لپ تاپ دارید که کلمات کلیدی زیر را برای سایت خود استفاده می‌کنید: لپ تاپ، خرید لپ تاپ، قیمت لپ تاپ، لپ تاپ ایسوس، مدل ‌های جدید لپ تاپ.

بر اساس جستجوی این کلمات کلیدی، سایت شما ۵۰۰۰ بار در نتایج گوگل نشان داده شده است و از این طریق ۱۰۰۰ نفر وارد سایت شما شده‌اند؛ در نهایت ۱۰۰ نفر از این بازدیدکنندگان از سایت شما خرید کرده‌اند. شما می‌توانید ببینید که این ۱۰۰ نفر خریدار با جستجوی کدام کلمه‌ ها وارد شایت شما شده‌اند یا به عبارتی هر کلمه چند نفر مشتری برای شما به همراه داشته است. مثلا از این ۱۰۰ نفر، ۵۰ نفر با جستجوی کلمه «خرید لپ‌تاپ»، ۲۰ نفر «قیمت لپ تاپ»، ۱۵ نفر «لپ تاپ ایسوس»، ۱۰ نفر «مدل‌های جدید لپ تاپ» و ۵ نفر «لپ تاپ» وارد سایت شده و در نهایت خرید کرده‌اند. حالا شما می‌دانید که کلمه «خرید لپ تاپ» برای تان چقدر برای کار شما ارزشمند است، چون با این کلمه فروش بیشتری داشته ‌اید. به دست آوردن چنین اطلاعاتی، یکی از اصلی‌ ترین جذابیت‌ های گوگل ادز است.

کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keyword)

شاید سؤالی در ذهن تان باشد که مثلا کلمات کلیدی طولانی نیز باید مورد استفاده تان قرار گیرد یا خیر؟ آیا عبارات کلیدی را می توان به عنوان کلمات کلیدی در نظر داشت؟! تلاش می کنیم با همان مثال فروشگاه آنلاین گل به این سؤال شما پاسخ دهیم. پرداختن به کلمات کلیدی که روزی ۵۰۰۰ بار یا حتی ۵۰۰ بار جستجو می‌شوند به نظر فوق‌العاده می‌آید اما در واقعیت، این جستجوها حداکثر ۳۰% جستجوهای انجام شده در فضای وب را تشکیل می‌دهند. ۷۰% باقیمانده در واقع چیزی هستند که به آن ‌ها کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keyword) می‌گوییم. این دنباله شامل صدها میلیون جستجوی یکتا و یونیک است که شاید روزانه تنها به تعدادی انگشتان شمار جستجو شوند اما در مجموع، اکثر جستجوهای آنلاین در اینترنت را تشکیل می‌دهند. پژوهش های گسترده ای که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که کلمات کلیدی طولانی معمولاً نرخ تبدیل بهتری دارند زیرا در چرخه‌های تبدیل یا خرید، بیشتر دیده‌ می‌شوند. شخصی که عبارت "باکس گل" را جستجو می‌کند، معمولاً در حال وبگردی بوده و قصد خرید ندارد، اما اگر عبارت جستجو شده چیزی مانند "باکس شیشه ای گل رز قرمز ارزان قیمت" باشد، این فرد به احتمال بسیار قوی به دنبال خرید باکس گل می باشد.


مراحل تحقیق کلمات کلیدی

در این قسمت از مقاله به شما صاحبان کسب و کار نشان می دهیم که چگونه می توانید مراحل شش گانه ای را پشت سر گذارید تا پروسه تحقیق کلمات کلیدی سایت تان را با موفقیت به پایان برسانید. این شش مرحله بدین شرح هستند:
مرحله اول تحقیق کلمات کلیدی:
فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط به آنچه از کسب و کارتان می‌دانید تهیه کنید. برای شروع کار، به سر فصل‌های کلی خود فکر کنید. بسته به نوع و حجم کسب‌و‌کارتان، ممکن است به پنج تا ده موضوع کلی برسید. اگر وبلاگ ‌نویس هستید، این سرفصل‌ها می‌توانند دسته‌بندی‌های موضوعی کلی سایت شما باشند. خود را به جای مخاطب یا مشتری خود بگذارید. آن ‌ها به دنبال چه موضوعاتی می‌گردند که ممکن است از طریق شان به شما برسند؟ تلاش کنید تا ذهن مخاطبان و مشتریان تان را به خوبی بخوانید و کالا و خدمات تان را به نحوی عرضه کنید که مورد پسندشان قرار گیرد.

مرحله دوم تحقیق کلمات کلیدی:
موضوعات کلی که در مرحله ی قبل پیدا کردید را با کلمات کلیدی مناسب تغذیه کنید. حالا که موضوعات کلی کار را تعیین کرده‌اید، وقت آن رسیده که کلمات کلیدی مرتبط با هر موضوع را تعیین کنید. اینها همان کلمات کلیدی هستند که باور دارید می‌توانند شما را در صفحات نتایج جستجو یا همان SERPها بالا بکشند. مشتریِ هدف شما، احتمالا در موتورهای جستجو به دنبال این کلمات کلیدی یا عبارات می‌گردد. برای مثال، اگر یکی از موضوعات مورد نظر شما "بازاریابی اینترنتی" ست، ممکن است در این مرحله به چنین فهرستی برسید:
ابزارهای بازاریابی اینترنتی کدام است؟

چگونه واحد بازاریابی اینترنتی خود را راه ‌اندازی کنیم؟
بازاریابی اینترنتی یعنی چه؟
تفاوت‌های بازاریابی سنتی و اینترنتی چیست؟
نرم ‌افزارهای بازاریابی اینترنتی کدام هستند؟
بازاریابی ایمیلی چیست؟
توجه داشته باشید که فهرست به دست آمده در این مرحله، هنوز نهایی نیست و نیاز به بررسی‌ و تحقیق بیشتر و دقیق تری دارد.

مرحله سوم تحقیق کلمات کلیدی:
درباره عبارات جستجوی مرتبط تحقیق کنید. این مرحله نیاز به اندکی خلاقیت دارد. اگر هنوز احساس می‌کنید کلمات بیشتری باقی ‌مانده‌ اند که باید وارد فهرست خود کنید، از امکان Auto Complete گوگل کمک بگیرید تا دریابید مردم در پی کدام یک از کلمات کلیدی دیگری می‌گردند که هنوز به فکر شما نرسیده است. در پائین صفحه نتایج جستجو هم می‌توانید پیشنهاد های گوگل را برای کلمات کلیدی مرتبط دیگر مشاهده کنید. پائین صفحه گوگل می تواند کلماتی بسیار مناسب را به لیست کلمات تان اضافه کند.

مرحله چهارم تحقیق کلمات کلیدی:
اطمینان پیدا کنید که فهرست تان، ترکیبی از کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی طولانی است. در قسمت‌های بالاتر این مطلب درباره اهمیت این موضوع توضیح دادیم و دیگر به جزئیات بیشتر نخواهیم پرداخت. ترافیکی که از کلمات کلیدی Long Tail روانه سایت می‌شوند، معمولاً مربوط به مخاطبانی است که با موضوع کار شما نزدیکی بیشتری داشته و احتمالاً کاربرانی حرفه‌ای ‌تر هستند اما این امر به این معنی نیست که کلمات کلیدی اصلی و کوتاه‌تر نباید در فهرست شما حضور داشته باشند.

مرحله پنجم تحقیق کلمات کلیدی:
کار رقبایی که از کلمات کلیدی شما استفاده می‌کنند را زیر نظر بگیرید. لزومی ندارد هر کاری که رقبای شما انجام می‌دهند شما هم عینا انجام دهید. این مسئله درباره کلمات کلیدی هم صادق است. اگر یک کلمه برای رقیب شما مهم است، لزوما برای شما نباید مهم باشد، اما به هرحال دانستن آنکه رقبا از چه کلمات کلیدی برای جذب ترافیک استفاده می‌کنند اهمیت فراوانی دارد. کار شما باید متمرکز بر دو جنبه مختلف باشد: بهبود وضعیت خودتان در رابطه با کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا، و پرداختن به کلماتی که رقبا هنوز به سمت آنها نرفته‌اند.


مرحله ششم تحقیق کلمات کلیدی:
از گوگل ادز یا ابزارهای مشابه برای رسیدن به کلمات کلیدی بهتر استفاده کنید. درباره این موضوع یکی نیز توضیحاتی را ارائه کردیم؛ ابزار Keyword Planner گوگل فرصتی عالی برای بررسی وضعیت کلمات کلیدی و انتخاب بهترین‌ها در میان آنها ست. گوگل ترندز نیز می‌تواند برای رصد روندها و حتی پیش‌‌بینی وضعیت این کلمات در آینده به شما کمک فراوانی کند.

اشتباهات رایج در هنگام تحقیق کلمات کلیدی

برای اینکه بتوانید روند تحقیق کلمات کلیدی را با موفقیت پشت سر گذارید بایستی بدانید از کدامین اشتباهات باید دوری نمایید. در این قسمت از مقاله تلاش می کنیم تا ۶ اشتباه رایج به هنگام تحقیق کلمات کلیدی را به شما صاحبان کسب و کار گوشزد کنیم تا به شدت از آن ها دوری کنید. با اجتناب از این اشتباهات می توانید استراتژی ی خوب و دقیقی برای تحقیق تان پی ریزی کنید. اشتباهات مذکور عبارتند از:


۱) عدم بررسی درست کلمات کلیدی
احتمالاً تصور می‌کنید برای پیدا کردن کلمات کلیدی، نیازی به تحقیق گسترده و عمیق در این زمینه ندارید و تنها لازم است بدانید که مخاطبان شما چه چیزی را جستجو می‌کنند، اینطور نیست؟ اما اشتباه نکنید. بهتر است زمانی را برای شناخت مخاطبان و زبان محاوره شان اختصاص دهید. باید بدانید مشتریان تان از چه زبانی و از چه عباراتی استفاده می‌کنند. نتیجه تحقیق کلمات کلیدی باید لیستی گسترده و جامع از کلمات و عباراتی باشد که می‌خواهید در نتایج جستجویشان رتبه بالا داشته باشید. حتما (باز هم تاکید می کنیم، حتما) در فواصل زمانی معین فهرست خود را بروزرسانی کنید، زیرا در طول زمان نه تنها مخاطبان تان، بلکه نیازهای تجاری تان نیز تغییر می‌کنند و شما باید تمرکز خود را بر روی آن‌ها قرار دهید. این تغییرات ممکن است بر روی استراتژی کلمات کلیدی شما تأثیرگذار باشد.


۲) هدف گرفتن کلمات کلید غیر معمول
سعی کنید بر روی کلمات کلیدی رایج و واقعی سرمایه‌گذاری کنید. برخی از حوزه‌های کاری بسیار رقابتی هستند. به دست آوردن رتبه‌های بالا در حوزه‌هایی که رقابت بالایی دارند، بسیار دشوار است. اگر در شروع کار سئو قرار دارید نباید بر روی کلمات کلیدی رقابتی تمرکز کنید، در عوض می‌توانید کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords) را انتخاب کنید که شانس به دست آوردن رتبه در آن‌ها بیشتر است (کلمات کلیدی طولانی معمولاً نسبت نرخ تبدیل شان بیشتر از کلمات کلیدی اصلی است). برای مثال، اگر سایتی با موضوع تناسب اندام دارید به دست آوردن رتبه‌های بالا برای واژه «تناسب اندام» بسیار دشوار خواهد بود. به این فکر کنید که چه جنبه‌ای از وبلاگ یا وب سایت شما منحصر بفرد است و سعی کنید برای آن

موضوعات رتبه‌ ای کسب نمایید. شاید شما در حال نوشتن مطلبی با موضوع تمرینات مرتبط با تناسب اندام برای افراد بازنشسته هستید. در این شرایط، استفاده از کلمات کلیدی طولانی مانند تناسب اندام برای افراد بازنشسته می تواند استراتژی فوق العاده ای باشد. در چنین شرایطی باید به دنبال کلمات و عباراتی همچون تناسب اندام برای سالمندان یا تناسب اندام برای بزرگسالان بگردید و برای آن‌ها تولید محتوا کنید. اگر در حوزه کاری خود سابقه زیادی دارید و در حال کسب رتبه های بالا برای کلمات کلیدی طولانی هستید، می توانید برخی از کلید واژه های رقابتی را نیز هدف قرار دهید. به یاد داشته باشید رتبه بندی برای کلمات کلیدی اصلی باید بخشی از استراتژی بلند مدت تحقیق کلمات کلیدی تان باشد.

۳) استفاده از کلمات کلیدی نامرتبط
کلمات کلیدی که هدف قرار می‌دهید باید با خواسته هایی که مشتریان به دنبالش هستند، یکسان باشد. همیشه باید از زبان و لحنی استفاده کنید که مخاطبان تان استفاده می‌کنند. فرض کنید در حال فروش پوشاک مجلسی هستید. شاید در بازاریابی سنتی این لباس ‌ها با عنوان "لباس مجلسی" معروف باشند. با این حال، ممکن است کاربران اینترنت از این عبارت در جستجوهای خود استفاده نکنند و کلمه دیگری مانند "لباس شب" را جایگزین آن کنند. پس باید بدانید مخاطبان تان از چه واژه هایی برای جستجوی نیازهای خود استفاده می کنند.


۴) تمرکز کردن بر کلمات مفرد
خیلی مراقب باشید تا به جای تمرکز بر کلمات جمع، بر روی کلمات مفرد تمرکز نکنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که کلمات کلیدی هدف تان، به شکل جمع هستند یا مفرد. اگر دوست دارید برای یک کلمه جمع، رتبه ای در موتورهای جستجو داشته باشید؛ باید بررسی این موضوع را مدنظر قرار دهید. این مورد را می‌توانید به راحتی در گوگل ترند بررسی کنید که در آن کلمه خاص جمع بیشتر طرفدار دارد یا مفرد. استفاده از کلمات به شکل جمع یا مفرد، به استراتژی کاری شما بستگی دارد. یکسری دانسته ها در حین کار کردن و با بالا رفتن تجربه تان به دست خواهد آمد. تلاش کنید تا همیشه به روز و آپدیت باشید.

۵) تمرکز بر کلمات کلیدی بی ارزش
کلمات کلیدی طولانی، بهترین و عالی‌ ترین روش برای شروع استراتژی کلمات کلیدی ست. این کلمات ترافیک کمتری دارند، اما شانس بیشتری برای تبدیل کاربر به مشتری خواهند داشت. با این‌حال، اگر کلمات کلیدی که مورد استفاده قرار می‌دهید بسیار خاص است و هیچ ترافیکی برای آن وجود ندارد، مطمئن باشید هیچ کمکی به سئوی شما نخواهد کرد. کلمات کلیدی بی ارزش با کلمات با ترافیک پائین خیلی متفاوت است. این تفاوت را در انتخاب کلمات لحاظ کنید. پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا مطمئن شوید کلمات کلیدی طولانی را هدف قرار می ‌دهید که حداقل ترافیک را دارند!

۶) ارزیابی نکردن کلمات کلیدی
اگر قصد دارید برای یک کلیدواژه خاص رتبه‌ای در نتایج جستجو کسب کنید، بهتر است روند رتبه‌بندی خود را ارزیابی کنید. شما باید بدانید که آیا جستجو کنندگان محتوای شما را در نتایج جستجو پیدا می‌کنند یا خیر. برای انجام این کار باید هر از گاهی در موتور جستجوی گوگل دقیقاً کلمه کلیدی تان را وارد نمایید و نتایج را بررسی کنید. تنها کافی ست به دنبال صفحه سایت خود در نتایج جستجو باشید. اگر جایگاه سایت خود برای یک کلمه کلیدی را ارزیابی نکنید، نمی‌توانید بفهمید که آیا باید بر روی کلمات کلیدی رقابتی سرمایه‌گذاری کنید یا وقت خود را صرف کلمات کلیدی طولانی کنید.

سخن پایانی

توجه به کلمات کلیدی بسیار حائز اهمیت است و می تواند سبب به عرش رسیدن صاحب یک کسب و کار و یا ضربه خوردن وی شود. انجام تحقیق و پژوهش بر روی کلمات کلیدی خیلی مهم است، به همین خاطر باید زمان کافی به آن اختصاص دهید. همچنین، باید بدانید به دنبال رتبه‌بندی برای چه کلماتی هستید. از اشتباهاتی که در این مقاله بیان شد، دوری کنید تا بتوانید استراتژی خود را به صورت دقیق پیاده‌سازی نمایید. امیدواریم که این مقاله بتواند در انتخاب صحیح کلمات کلیدی و نحوه پیاده‌سازی استراتژی آن به شما کمک کند. بی‌صبرانه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم. همچنین اگر در زمینه سو سایت با مشکلی روبرو هستید، آن را از طریق بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید. ما در سریعترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

آخرین مقالات طراحی سایت در اصفهان

بهترین طراحی وب سایت، متناسب با بودجه شما

معرفی برنامه گوگل آنالیتیکس و کاربردهای بی نظیر آن

طراحی سایت شخصی در اصفهان

طراحی سایت گردشگری در اصفهان

آشنایی با تجربه کاربری

بهترین روش های ساخت بک لینک

چرا خدمات پاک سئو در طراحی سایت اهمیت زیادی دارد

موارد مهم در ایجاد وب سایت تجارت الکترونیک

بررسی ۷ راه‌ راه حل برای داشتن یک وب‌سایت کسب و کار تاثیرگذار

نحوه نگارش مقاله سئو محور