برای مشاوره رایگان تماس بگیرید ۰۹۱۳۸۱۱۹۵۹۸
استعلام قیمت

بررسی توجیه اقتصادی سایت های WordPress و Joomla

"هنوز اونقدرها پولدار نشدم که جنس ارزون بخرم!" این یکی از معروف ترین ضرب المثل های مردم انگستان است. به راستی مفهوم این ضرب المثل چیست؟ رابطه ی پولدار بودن و خرید جنس ارزان قیمت در چیست؟ فحوای کلام این ضرب المثل این است که خریدن یک کالای ارزان قیمت سبب می شود که انسان مجبور شود بار ها و بار ها به تعمیر و نوسازی کالای مربوطه مجبور شود و یا اینکه به ناچار خرید کالایی دیگر با همان قیمت را انجام دهد. همین امر سبب می شود که پول زیادی را در دراز مدت هزینه کنیم ولیکن عایدی و آسایش چندانی نداشته باشیم. چرا که دائم از ترس اینکه مبادا آن کالا خراب شود و یا اینکه به کل از گردونه خارج گردد ذهن مان را آسوده نخواهد گذاشت. در دنیای وب و طراحی سایت نیز دقیقا همین امر رایج است. به هنگام اقدام کردن برای داشتن یک سایت ممکن است با تبلیغ های متعددی مواجه شویم که حاکی از طراحی سایت با قیمت های بسیار پایین و کیفیت های بالا و قابلیت های بسیار فراوان

می باشند! بی شک این دو مقوله با هم در تضاد هستند. بی شک این تضاد می تواند در آینده دردسر ساز شود. قابلیت های یک سایت بسته به نوع و زبان برنامه نویسی آن متغیر خواهد بود. مسلما چنانچه یک سایت دارای قابلیت های بسیار زیاد باشد دارای قیمت خاص خود نیز خواهد بود. شاید باید اینگونه به این موضوع نگاه کرد و گفت می توان سایتی را با هزینه های پایین در اختیار مشتری گذاشت ولیکن مسلما نمی توان کارآیی چندانی را از آن انتظار داشت. به قول معروف "هر چقدر پول بدیم، همونقدر هم آش میخوریم!" پس اگر آش با کیفیت و زیاد می خواهیم باید هزینه اش را پرداخت کنیم و گول تبلیغ های آشپز ها را نخوریم. بحث ما در این مقاله تشریح این موضوع است که آیا سایت های WordPress و Joomla به لحاظ کاربردی به صرفه می باشند یا خیر؟ و اینکه محاسن و معایب این گروه سایت های آماده چیست؟ آیا این سایت ها را با توجه به هدف مان برگزینیم یا خیر؟

آیا سایت های آماده ی WordPress و Joomla مقرون به صرفه هستند؟

برای دانستن این موضوع که آیا سایت های آماده ی WordPress و Joomla مقرون به صرفه هستند ابتدا به ساکن اطلاعاتی جامع در مورد این نمونه سایت ها داشته باشیم تا بتوانیم فارغ از هر گونه قضاوت یک طرفه دریابیم از این گروه سایت های آماده بهره گیری کنیم یا خیر.

WordPress و Joomla؛ قابلیت ها و معایب

در ابتدای بحث می بایست به این نکته اشاره داشت که سایت های WordPress و Joomla دارای یکسری مزیت های خاص خود هستند که در جای خود بسیار کارآ می باشند. نکته اینجاست که این قالب های آماده نمی توانند در تمامی شاخه ها به کاربران خود بهترین کیفیت ها را عرضه کنند. یکی از مهمترین شاخصه هایی که سبب می شود تا کاربران به سراغ سایت های WordPress و Joomla بروند موضوع کم هزینه بودن این نمونه سایت ها می باشد. همین امر سبب شده است که در تمام کشور ها بسیاری از شرکت

های طراحی سایت به سراغ ارائه کردن خدمات مربوط به وبسایت های WordPress و Joomla بروند. به این ترتیب شرکت های طراحی سایت می توانند در کمترین زمان ممکن تعداد زیادی سایت را آماده ی تحویل به مشتریان خود کنند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اصولا پیاده سازی وبسایت هایی که از طریق وردپرس و جوملا ایجاد می گردند نیاز به مهارت فوق العاده ای ندارند و با اندکی آموزش و البته خلاقیت و توان کار کردن با این قالب ها می توان به سایت هایی با قابلیت هایی متفاوت دست یافت.

معایب هزینه ساز سایت های WordPress و Joomla

اشاره کردیم که خاص ترین شاخصه ی سایت های WordPress و Joomla پایین بودن میزان هزینه ی آن ها برای راه اندازی می باشد. ولیکن نباید فراموش کرد که میزان هزینه هایی را می بایست برای این نمونه سایت ها انجام داد که باعث نگهداری شان گردد. تجربه ثابت کرده است در دراز مدت هزینه هایی به نسبت زیا را باید برای نگهداری و به روز رسانی این دسته قالب های آماده صرف نمود. با شرکت طراحی سایت نورو وب همراه باشید تا اطلاعات لازم در رابطه با معایب هزینه ساز سایت های WordPress و Joomla را دریابید. این معایب شامل موارد مختلفی می شود که در اینجا به چند مورد اصلی آن ها اشاره می کنیم.


۱) تعداد فایل های به کار رفته شده در سایت های WordPress و Joomla بسیار زیاد می باشند زیرا که این سایت ها نمونه ای خاص از انواع پلتفرم همه کاره می باشند. مشکل اصلی را اینگونه برای تان تشریح می کنیم که تعداد زیاد فایل های مذکور به میزان زیادی سبب کند شدن بسیار زیاد آن می شود و از بُعدی دیگر فضای زیادی را نیز از هاست اشغال می کند. نکته ی دیگر این که دیتابیس ها به خودی خود سبب کندی سرعت لود شدن صفخات مختلف سایت می شوند. حال در نظر بگیرید این دو مشکل به صورت همزمان ایجاد شود. مسلم است کندی سایت چندین و چند برابر خواهد بود که ابدا و به هیچ

وجه کاربر پسند نخواهد بود. هر چند که این گونه مشکلات را می توان با ادغام نمودن تعدادی از فایل ها و ساده سازی سیستم های دیتابیس تا حدودی مرتفع ساخت ولیکن انجام همین امور سبب ایجاد هزیته های اضافی برای طراحی سایت WordPress و Joomla می گردد. دلیل ش این است که گروه طراح سایت می بایست زمان زیادی را صرف این موضوع کنند که با انجام اقدامات اصلاحی تا حد ممکن سرعت لود صفحات سایت های وردپرس و جوملا را به سرعت سایت های با طراحی اختصاصی نزدیک نمایند. استفاده از انواع سِرور های قوی یکی از عمده راه حل هایی است که برای رفع و رجوع این

مشکلات توصیه می کنند. مسلم است که استفاده از یک سِرور قوی تر نیازمند صرف هزینه های مختص به خود می باشد. این مشکل وقتی نمایان تر می شود که در یک سایت وردپرس از تعداد زیادی پلاگین و یا در یک سایت جوملا از انبوهی ماژول استفاده شده باشد. برخی از صاحبان سایت حاضر به هزینه های اضافی برای حل اینگونه مشکلات نیستند و این کار به معنی از دست دادن مشتریان به دلیل پایین بودن سرعت بالا آمدن و لود شدن صفحات سایت WordPress و Joomla می باشد. در دنیای کنونی، سرعت در ارائه خدمات به کاربران می تواند سبب شود که یک سایت با اقبال عمومی مواجه شود یا نشود.

۲) ضعف امنیتی سایت های وردپرس و جوملا برای همگان عیان و نمایان است. سایت های WordPress و Joomla به سبب "متن باز بودن" به راحتی توسط برنامه نویسان دیگر مورد هجوم قرار می گیرند. این برنامه نویسان به سادگی می توانند کد های برنامه نویسی شده ی این سایت ها را مشاهده کرده و از آن ها بهره برداری نمایند. در کلام ساده تر سایت های وردپرس و جوملا دارای نقاط ضعف امنیتی فراوانی هستند و هکر ها به راحتی به آن ها نفوذ می کنند. برای حل این مشکل، سایت های WordPress و Joomla دائما در حال آپدیت شدن و به روز رسانی هستند. این آپدیت ها به صورت رایگان هستند ولیکن هر بار آپدیت کردن سبب از دسترس خارج شدن سایت ها شده و مشاهده شده که در طول ماه چدین بار نیاز به به روز

رسانی لازم می گردد. از جنبه ی تخصصی تر می بایست بدانید که این آگدیت ها بسیار ساده هستند ولیکن آپدیت ها دائمی و همیشگی سبب می شود پس از زمانی مشخص هسته مرکزی سایتِ طراحی شده با سایر قسمت های سایت WordPress و Joomla مانند تِم ها، پلاگین ها، و ماژول ها همخوانی نداشته باشد. این عدم سازگاری می تواند به از کار افتادن سایت طراحی شده منجر گردد. عموما تمامی کسانی که از سایت های WordPress و Joomla بهره می برند برای یک بار هم که شده با این مشکل مواجه خواهند شد. هرچند این مشکلات برطرف می گردند ولیکن صرف هزینه های اضافی و زمان بسیار زیاد می تواند بدل به عملی منزجر کننده و طاقت فرسا شود.


۳) انواع تِم و پلاگین در سایت های وردپرس و بیشمار ماژول دز سایت های جوملا وجود دارند. این ابزار ها می توانند قابلیت های ویژه ای را به سایت طراحی شده بیافزایند. دلیل علاقمندی کاربران به این ابزار ها نیز همین موضوع افزایش قابلیت ها به سایت های WordPress و Joomla می باشد. تمامی این افزونه های موجود در سایت های WordPress و Joomla به دو دسته ی اصلی افزونه های رایگان و افزونه های غیررایگان تقسیم می گردند. عموما و مشخصا تمامی افزونه های غیررایگان ثبات بیشتر و کارآیی بالاتری را دارند. مسأله این است که برای استفاده ی صاحبان سایت از این افزونه ها در دو مرحله هزینه دریافت می گردد. مرحله ی اول به هنگام خرید افزونه ها و مرحله دوم به وقت آپدیت کردن شان! همین امر سبب بالاتر رفتن هزینه های سایت های WordPress و Joomla می گردد. چنانچه این افزونه ها به سایت اضافه نگردد پس از مدتی کارآیی سایت به طور کامل از بین می رود. پس استفاده از این افزونه ها به نحوی اجباری خواهد بود.

۴) اگر به ذهن صاحبان سایت خطور کند که هیچ کدام از آپدیت ها را انجام ندهند تا هزینه ای پرداخت نکنند و از افزونه های موجود در سایت های WordPress و Joomla نیز بهره گیری ننمایند تا از افزایش هزینه ممانعت کنند می بایست اذعان کرد که در این صورت راه برای سوء استفاده ی هکر ها به سادگی باز می شود. آسیب پذیری سایت های وردپرس و جوملا به سبب عدم به روز رسانی به حدی زیاد می شود که توسط یک هکر متوسط و نه چندان حرفه ای، سایت های مذکور دچار اختلال شده و از دسترس صاحبان شان خارج می گردند. در این صورت و با به وقوع پیوستن این اتفاق هزینه گزافی را باید برای بازگرداندن سایت ها انجام داد.

۵) بیان کردیم که بهره گیری از از انواع افزونه ها برای سایت های وردپرس و جولا سبب بالا رفتن کیفیت و افزایش کارآیی شان می گردد. ولیکن تمامی این قابلیت ها بسیار محدود می شوند به آنچه که برنامه نویسان این گونه سایت ها برای یک سایت طراحی کرده اند. پس چنانچه فردی بخواهد افزونه ای خاص را برای سایت خود طراحی کند که با موضوع فعالیت ش هماهنگ باشد عملا نمی تواند این کار را به آن صورت که دلخواه ش می باشد به منصه ی ظهور گذارد. هر چند که تمامی کد های سایت های WordPress و Joomla قابلیت شخصی سازی را دارند ولیکن به هنگام آپدیت نمودن سایت ها مشکلات عدیده ای حاصل می آید که به سادگی قابل رفع شدن نیستند.


سخن پایانی

در پایان این مقاله اذعان می کنیم که سایت های وردپرس و جوملا به سادگی طراحی و اجرا می شوند ولین هیچ ضمانتی برای آینده ی یک فعالیت بزرگ اقتصادی نخواهند داشت. مشلم بدانید که چنانچه یک سایت به صورت اختصاصی طراحی شده باشد در طول سالیان دراز به سادگی قابلیت های خود را به روز می کند و با پیشرفت تکنولوژی که در این قرن به صورت روزشمار شده است، ارتفاء داده می شود بدون آن که با مشکلی خاص مواجه شود. پس مشخصا سایت WordPress و Joomla برای مشاغلِ بزرگ مناسب نیستند. اشتباه نکنید! قصد ما از بیان این موضوعات این نبود که بگوییم از سایت های WordPress و Joomla بهره گیری نگردد. سخن ما این است که با دید کامل و آگاهی خاص نسبت به سفارش سایت WordPress و Joomla و یا سایت های اختصاصی اقدانم گردد. بحث ما این است که هزینه های به ظاهر اندک ابتدایی برای راه اندازی سایت های WordPress و Joomla سبب نشود تا در آینده مشکلات زیادی برای شما صاحبان سایت ها ایجاد شود. تیم طراحی سایت نورو وب در خدمت شما عزیزان است تا هر آنچه از طراحی سایت، سئو، تولید محتوا را بخواهید را با بالاترین کیفیت در اختیار تان قرار دهد. هدف نورووب این است که طراحی سایت حفه ای را به مشتریان خود عرضه بدارد تا تفاوت در خدمات دهی در زمینه های طراحی سایت، سئو، تولید محتوا و ... را به عینه مشاهده نمایند.

نمونه تحلیل طراحی سایت و سئو

آخرین مقالات طراحی سایت در اصفهان

سلام، لطفا
برای
طراحی
 • طراحی
 • سئو
 • ایجاد برندینگ
سایت
فروشگاهی
 • فروشگاهی
 • شرکتی
 • شخصی
 • صنعتی
 • گردشگری
 • املاک
 • آموزشی
 • سایر
با بودجه حدودی
۱ تا ۵ میلیون تومان
 • ۱ تا ۵ میلیون تومان
 • ۵ تا ۱۵ میلیون تومان
 • ۱۵ میلیون تومان و بیشتر
به اینجانب
نام و نام خانوادگی من
 • ثبت
 • به عنوان مثال: علی رحیمی یا مریم عسگری
از طریق
شماره همراه من
 • ثبت
 • به عنوان مثال: ۰۹۱۳۲۲۵۹۵۰۰
مشاوره رایگان بدهید.
درخواست مشاوره
طراحی سایت و اپلیکیشن و پیج اینستاگرام نورووب
۰۹۱۳۱۰۸۰۱۷۹
ارسال
طراحی سایت و اپلیکیشن و پیج اینستاگرام نورووب
دفتر مرکزی:
تهران | خیابان دیباجی جنوبی
پلاک ۷۸ - طبقه ۴
۰۲۱۴۱۲۵۶۴۲۵
۰۹۱۲۸۱۸۹۵۲۷
دفتر اصفهان:
خیابان مشتاق دوم
خ مهر | کوچه۲ | پلاک۶
۰۳۱۹۵۰۲۹۵۸۵
۰۹۱۳۱۰۸۰۱۷۹
تماس با نورو وب