۰۸:۰۰ الی ۲۲:۳۰ (به صورت یکسره)
اصفهان - خیابان هشت بهشت شرقی - خیابان حمزه اصفهانی شمالی - ساختمان ۸۸
نورو وب -> -> آشنایی با مفهوم UI و UX | شرکت طراحی سایت نورو وب

آشنایی با ux و ui پول پول می‌آورد، فناوری فناوری! فناوری از خودش تغذیه می‌کند و فناوری بیشتر منجر به تولید فناوری بیشتر می‌شود.. این شبیه همان ضرب‌المثل معروف ” پول پول می‌آورد” است از مدار بسته‌ای که رشد خودش را در هر دور تشدید می‌کند. تجربه کاربری یک مفهوم جدید، مستقل و تازه نیست. انسجام و سازمان‌یافتگی آن – که در سالهای اخیر تدوین یافته – باعث شده بتوان آن را مستقل ارائه و ارزیابی کرد. در هر دور رشد فناوری دانش‌های قبلی، بنا به اهمیت و کاربرد آن، از یک جزء ساده به یک کل مستقل تبدیل می‌شوند، مانند تجربه کاربری. تجربه کاربری (User Experience) – که به اختصار UX نامیده می‌شود – احساس معناداری است که منجر به تصمیم و رفتار تاثیرگذار کاربر پس از مواجه یا استفاده از خدمات یک کسب‌وکار می‌شود. در مقدمه این مبحث تلاش کردم تعریف و اهدف کلی این مبحث به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شود. رویکرد این مبحث بررسی تجربه کاربری برای کسب‌وکارهای اینترنتی در وب فارسی است، صرف‌نظر از بستر اجرایی که وب‌سایت، اپلیکیشن یا هر ارتباط‌ دهنده دیگری باشد. به سبک همه آموزش‌های تخصصی این مبحث را با معرفی مفاهیم کلی و نتایجی که به همراه خواهد آورد ارائه می‌کنیم. تجربه کاربری اگرچه دارای اصول مشخصی است اما در عین حال مثل یک مفهوم انتزاعی در کنار هر طرح هدفمندی که قرار بگیرید با اجزاء سازنده آن ارتباط تنگانگی پیدا می‌کند. خواه طراحی وب باشد یا طراحی ظرف سس یا بطری آب معدنی.

در این بخش اجزایی که بیشترین ارتباط و تأثیر را از مفهوم تجربه کاربری می‌گیرند بررسی می‌شوند. طراحی رابط کاربری و دیداری (User Interface Design)اولین و تأثیرپذیرترین بخش برای برای انتقال مفاهیم (UX) رابط کاربری است. رابط واسط کاربر (به انگلیسی: User Interface و به‌اختصار: UII) نامیده می‌شود. در این مبحث ما از آن تحت عنوان رابط کاربری نام می‌بریم و عبارت است از دانشی که بخش قابل دیدن یا ملموس یک ابزار اینترنتی را پیاده‌سازی و اجرا می‌کند. یک اشتباه نزدیک به سوء تفاهم اینجا وجود دارد که برخی از منابع رابط کاربری (UI) را معادل عناصر گرافیکی مثل فرم‌ها، جداول، تصاویر و.. می‌داند در صورتی که این عناصر اجزاء سازنده رابط کاربری هستند. و خود رابط کاربری یکی از اجزاء تجربه کاربری. شفاف‌سازی! سه مفهوم تجربه کاربری (UX) ، رابط کاربری (UI) و طراحی و گرافیک در کنار هم می‌تواند کمی ثقیل و مبهم باشد. فرض کنید می‌خواهیم یک فرم نمایش دهیم و از کاربر بخواهیم که اطلاعاتی جهت تماس در آن وارد کند. تجربه کاربری می‌گوید: در فرم چه فیلدهایی داشته باشیم؟ اسم یا نام شهر؟ جنسیت؟ ایمیل؟ شماره همراه؟ و.. آیا کاربر این اطلاعات را وارد خواهد کرد؟ آیا باز شدن یک فرم به صورت ناگهانی مزاحمت تلقی شده و ممکن است کاربر سایت را ترک کند؟ اگر قبلا اطلاعات را وارد کرده باشد چه؟.. اینها نمونه سوالاتی است که تجربه کاربری به آن پاسخ خواهد داد. فرم در کجا نمایش داده شود؟ در وسط سایت به صورت بازشو؟ در گوشه سمت راست؟ بلافاصله با بازشدن سایت فرم هم باز شود یا نه پس مدتی؟ این نمونه سوالاتی است که رابط کاربری به آن پاسخ می‌دهد وطراحی گرافیک مشخص می‌کند که فرم چه‌رنگ و چه اندازه‌ و چه شکل یا دارای چه فونتی باشد که علاوه بر هماهنگی با طراحی سایت، به اندازه کافی هم جلب توجه کند.

بر اساس مثلا ذکر شده متوجه شدید که طراحی و گرافیک تنها یکی از اجزاء رابط کاربری است و خود رابط کاربری یکی از اجزاء تحت تاثیر یا شکل دهنده تجربه کاربری. اهمیت این سه مورد دراولویت‌بندی آنهاست که باید از کل به جزء اجرا شود. کسب‌وکارهایی که به‌صورت تقلیدی و تنها با تمرکز به گرافیک سعی در ارتباط با کاربر دارند هزینه قابل توجهی را تا رسیدن به یک تجربه موفق کاربری پرداخت می‌کنند. کاربردپذیری (Usability)\nبه راحتی آب خوردن! بله به راحتی آب خوردن اصطلاح عامیانه، شناخته شده و نسبتا واضحی است که سهولت استفاده از یک ابزار، ماشین، اپلیکیشن یا وب‌سایت را نشان می‌دهد. شاید به راحتی آب خوردن نهایت کاربردپذیری (Usability) یک محصول باشد.Usability به‌فارسی سهولت کاربری ترجمه شده است و در اهمیت آن همین کافی‌است که بدانید روز ۱۱ نوامبر (۱۹ آبان) به‌عنوان روز جهانی کاربردپذیری نام‌گذاری شده و شرکت‌ها و کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا فرایند استفاده از محصول یا خدمات خود را برای کاربران به نهایت سادگی قابل توجیه همراه با رضایت نزدیک کنند. کاربرد‌پذیری اگرچه یک مفهوم کاملا مستقلِ تخصصی است، دراین مبحث به عنوان یک بخش از تجربه‌کاربری مورد توجه قرار می‌گیرد. روش کار دستگاههای خودپرداز بانک (ATMM) از بهترین دستاورهای دانش کاربردپذیری در یک محصول است، کار کردن با این دستگاه تنها باشش دکمه در دو سمت نمایشگر، اکثر افراد جامعه – با سطح سواد و توانایی‌های مختلف – را قادر می‌سازد که با یک سامانه پیشرفته الکترونیک در امنیت کامل نقل و انتقال مالی داشته باشند. مفهوم کاربردپذیری به صورت مستقل دارای زیرمجموعه‌های متعدد است.

طراحی تعاملی (Interaction Design) طراحی تعاملی به معنی ارتباط دوطرفه در یک کسب‌وکار، محصول یا خدمت خلق شده است. خلق تجربه‌های بهتر و فرصت‌آفرینی از نتایج ارزشمند توجه به نحوه تعامل در طراحی یک کسب‌وکار است. فناوری به عنوان بستر پایه در کسب‌وکارهای اینترنتی پیوسته در حال رشد و تغییر است. اصول طراحی تعاملی کمک می‌کند کاربران – و در نهایت مشتریان – بتوانند همپای این توسعه دائم فناوری، رشد و تطابق پیدا کنند. طراحی تعاملی یک تخصص میان رشته‌ای ترکیب‌یافته از مباحثی مانند روانشناسی، مدیریت، جامعه‌شناسی و مهندسی فناوری است که از زیرمجموعه‌های مختلفی مانند پیش‌نمونه‌سازی، ساختار ارزیابی، بهره‌وری و.. تشکیل شده است. ارگونومی (Ergonomics) برای تجربه کاربری هر کجا در مبحث تجربه‌کاربری از اروگونومی یاد کنیم الزاما نه به‌معنای مستقل آن، بلکه به عنوان یک بخش تاثیرگذار بر روی کاربرانی که قرار است مدتها آنها را به عنوان مشتری حفظ کنیم، صحبت خواهیم کرد. انتظارات و رفتار کاربران بر شکل‌گیری اجزاء کسب‌وکار تاثیر می‌گذارند و خدمات و محصولات نیز همین تاثیر متقابل را بر روی کاربران خواهد داشت. این تاثیرها می‌تواند مالی، جسمی، روحی، فیزیکی، سخت‌افزاری یا شکل‌های متفاوتی داشته باشد که ارزیابی و بهبود آن از اهداف ارگونومی است. در تفکر ارگونومیک انسان و کار دو جزء غیرقابل تفکیک هستند که باید به شکلی متناسب با یکدیگر برنامه‌ریزی شوند تا تاثیر متقابل آن قابل ارزیابی و بهبود باشد.

معماری اطلاعات (Information Architecture) معماری اطلاعات روشی توصیفی برای تشریح ساختار سیستم‌هایی است که به طور پیوسته با مقادیر قابل توجهی از اطلاعات در حال رشد یا در حال تغییر ارتباط دارند. به زبان دیگر دانشی که کمک می‌کند کاربران به روش ساده‌تری به اطلاعات وب‌سایت یا برنامه‌ها دسترسی داشته باشند، معماری اطلاعات – و به اختصار (IA) – نامیده می‌شود. قصد نداریم تمام مفاهیم پیچیده معماری اطلاعات را بررسی و ارائه کنیم. وقتی از معماری اطلاعات در یک کسب‌وکار اینترنتی صحبت می‌شود طبیعتا کسب‌وکارهایی مخاطب اصلی قرار می‌گیرند که کالا یا محصول آنها اطلاعات است. ویکی‌پدیا فارسی با موضوع معماری اطلاعات کامل‌ترین توصیف از این مفهوم را ارائه کردهاست. در تجربه‌کاربری به مفاهمی که ارزش‌های یک کسب‌وکار ارائه کننده اطلاعات به آن نیاز دارد می‌پردازیم. جمع‌بندی: مفاهیم زیاد دیگری وجود دارد که می‌تواند بخشی از اجزاء در ارتباط، یا شکل دهنده تجربه‌کاربری باشد. در این مقاله به طور خلاصه سعی در معرفی مهم‌ترینِ این اجزاء داشتم، تا به هنگام ارائه تکنیک‌ها و نمونه‌ها حتی‌المقدور پیش‌زمینه‌ای در ذهن وجود داشته باشد.. به تازگی برخی از شرکت‌های طراحی و توسعه بسترهای فناوری – وب‌سایت یا اپلیکیشن – درکنار خدمات خود از تجربه‌کاربری به عنوان یک مزیت قابل ارائه به مشتری صحبت می‌کنند. این مزیت رقابتی برای یک سایت عادی که قرار است نقش یک کانال ارتباطی با یک کاتالوگ آنلاین را ایفا کند شاید قابل توجیه باشد، اما برای کسب‌وکاری که هنوز در ارتباط با مشتری و نیست یافتن مفاهیمتجربه‌کاربری مثل یافتن نقاط ضعف و قوت لباسی است که هنوز دوخته نشده و کسی هم آن را نپوشیده است.

ورود


ورود
ویرایش شماره

ارسال کد
ورود از طریق ایمیلورود
ویرایش ایمیل

ارسال کد
ورود از طریق شماره تلفن همراه
تمامی حقوق این سایت متعلق به نورووب